OKENNÍ SLUŽBY Vojťas / Žaluzie Vojťas ( Tel: +420 777 831 343 )

Těsnění podle typu dveří

Dobře utěsněné dveře a okna mohou ročně ušetřit více než 30% nákladů na vytápění. Těsnění dveří a oken navíc chrání před hlukem, vlhkostí, prachem, teplem a chladem. U oken a dveří dochází k největším tepelným ztrátám ve spárách mezi rámem a křídlem, proto je dobré utěsnění tak důležité. Ne každé těsnění je však vhodné pro každé dveře nebo okno.

Těsnění dveří se neliší jen užitými materiály, rozlišovat můžeme i podle systému kování balkónových dveří či velkoformátových typů zasklení.

U otočných dveří má těsnění udělaný tzv. břit neboli praporek, který dosedne k ploše okna a po otočení kliky a utažení kování se ještě více přitáhne, čímž dojde ke stlačení všech těsnění k sobě a okno se tak ideálně utěsní.

Posuvné dveře měly původně kartáčové těsnění. To ale s nástupem masivnější tepelné izolace vystřídalo také natahované EPDM kaučukové těsnění nebo extrudované gumové těsnění nové generace. Okno se díky svému kování z těsnění nadzvedne, čímž se odlehčí posuv a tím o sebe jednotlivé části těsnění nedrhnou. Při uzavření kliky se přemístí křídlo okna zpátky dolů a tím se dotěsní do svých poloh.

Na co si dát pozor při rekonstrukci

Osazujeme-li okna do staršího domu, konzultujeme míru těsnosti nových oken s jejich výrobcem/dodavatelem. Ne vždy je dokonalá těsnost oken žádoucí. Vždy je třeba zvážit umístění okna a spotřebičů, které se užívají k provozu, např. plynové karmy. Zvýšený výskyt oxidu uhelnatého bez odvětrávání nás může vážně ohrozit! Seriózní dodavatel tato rizika zná a navrhne ideální řešení.

Máte podezření, že vaše dveře netěsní tak dobře, jak by měly? Nejrychlejším způsobem, jak se přesvědčit, zda dveře dobře těsní, je jednoduché přiložení dlaně ke všem spárám zavřených dveří. Obzvlášť prostor nade dveřmi a v blízkosti prahu je náchylný na různé netěsnosti. Pokud ucítíte závan vzduchu (průvan), je pravděpodobné, že vaše dveře netěsní. 

Správné těsnění dveří je to výhodné z několika dobrých důvodů:

  • z vytápěného prostoru neuniká teplo a lze tak významně uspořit na vytápění – zejména pokud jde o to, jak utěsnit vchodové dveře
  • správné těsnění zabrání pronikání prachu – především do skříní a spižíren, obvykle jde o řešení, jak utěsnit posuvné dveře
  • sníží se propustnost hluku – pokud jste zde proto, že hledáte „jak utěsnit dveře proti hluku“
  • z části je možné správným utěsněním dveří snížit hlučnost při otevírání a zavírání