Horizontální hliníkové žaluzie, nestárnoucí klasika
Někdo je na ně vyloženě vysazený a nechce o nich ani slyšet, jiní jsou na ně zvyklí a nedají na ně dopustit. Horizontální hliníkové žaluzie přitom představují nestárnoucí klasiku, která dosud stíní většinu oken a balkónových dveří našich bytů a domů.
Pravda, konkurenci mají zdatnou, nevýhody jsou známé, přesto však srdnatě odolávají, byť nejsou z kamene. Hliníkové horizontální žaluzie jsou stále nejrozšířenějším způsobem ochrany před sluncem, ale i zvědavými pohledy zvenčí.
Jsou jednoduché, když se precizně nainstalují, fungují bez problémů, jsou mnohem levnější než látkové stínění a vyžadují minimální údržbu.
Vhodné jsou jak do oken plastových, tak dřevěných i hliníkových. Nabídka různých typů a provedení je přitom velmi široká. Určitě se vyplatí kontaktovat profesionály, kteří vám pomohou vybrat správný typ. Jak co se týká funkčnosti, tak vzhledu.
Provádíme montáž a servis
-
Horizontální žaluzie
-
Vertikální žaluzie
-
Plisé žaluzie
Hliníkové horizontální žaluzie se prodávají pro instalaci na okno, ale i v provedení meziskelním (ovládání otočným táhlem či bowdenem), jako domykatelné a nedomykatelné (mohou být osazeny brzdou, která zajišťuje aretaci lamel v jakékoli poloze bez nutnosti použití držáčku řetízku), ovládané mohou být řetízkem (výběr z téměř 90 barevných odstínů lamel a 15 odstínů nosníku žaluzie), novými krytkami elegantního zaobleného tvaru IDS (pěkný vzhled a snadné ovládání, nový způsob vedení řetízku, který zajišťuje plynulý chod).
Vybrané typy horizontálních žaluzií
Žaluzie MAX 25 mohou být montovány do horní zasklívací lišty. Tuto výhodu oceníme především při větší šíři žaluzie, kdy získáme více montážních bodů. Ovládání žaluzie MAX 25 usnadňuje vývod řetízku z čela nosiče.
Žaluzie IDS je nejpoužívanějším typem vnitřních žaluzií především kvůli cenové dostupnosti. Jde o kvalitní žaluzii ovládanou kuličkovým řetízkem, přesto je tento typ za standardní cenu. Elegantní zaoblená krytka mechaniky na stranách horního profilu a její zdařilé konstrukční řešení nám umožňuje osazení do téměř každého okna.
Bambusové lamely zdatně konkurují těm hliníkovým, ovládají se otočným táhlem či bowdenem, čímž je zajištěno naklápění lamel do požadované polohy. Provázek pak slouží k vytahování a spouštění žaluzie.
Žaluzie Euro 25 je určena a přímo vyvinuta pro instalaci do eurooken či oken plastových (bez dělících příček). Šířka lamely je 25 mm a montáž lze provést do zasklívací lišty s krytím montážních držáků širokou elegantní lištou.
Žaluzie Comfort 25 je určena pro instalaci do interiérů nebo na okenní křídla (pokud není možno instalovat žaluzii EURO 25, nebo u oken s dělícími příčkami). Šířka lamely 25 mm a montáž lze provést na stěnu či strop. Doporučuje se instalace před okenní výklenek. Při instalaci na okenní rám je potřebná boční fixace silonovou strunou. Horní profil je krytý garnýží.
Žaluzie Comfort 50 je určena především pro instalaci do interiérů. Montáž k okenním křídlům není z hlediska masivnosti obvykle možná. Proto se doporučuje instalace před okenní výklenek. Horní profil je krytý garnýží. Šířka lamely této žaluzie je 50mm.
Plisé žaluzie - vzdušnost a lehkost
Plisé je skládaná látková žaluzie, vlastně jde o obdobu dětmi skládaného papíru do tvaru harmoniky.
Nabízeny jsou desítky barev a typů plisované látky s různým stupněm propustnosti světla, látky zatemňující, s napařovanou hliníkovou vrstvou, která eliminuje sílu tepelného záření, případně látky s perleťovými nátěry s vysokým stupněm odrazu světla. Další předností plisé žaluzií je široký výběr atypických tvarů a způsobů ovládání, z nichž je nejoblíbenějším systém nastavení pomocí horního a spodního pohyblivého profilu. Průchod světla díky tomu regulujeme z horní i spodní části. Koupit si také lze dvě různé látky v jednom výrobku. Podle denní doby či momentální nálady si můžeme zvolit, kterou barvu látky zrovna na okně chceme mít.
Látkové rolety v moderním provedení
Moderní textilní rolety skvěle stíní. Zapomeňte na desítky let starou klasiku, která se zasekávala a v horším případě vám rovnou spadla na hlavu. Látková roleta dneška, to je nepřeberný výběr barev, provedení a druhů látek, které dokonale doplní váš interiér, výborně přitom tyto rolety fungují. Na výběr je několik desítek textilií různých motivů a vlastností. Klasické látky, technické, dekorativní, zatemňující, ale i zcela
zatemňující (tzv. blackoutové). Veškeré roletky lze navíc opatřit bateriovým dobíjecím pohonem za opravdu přijatelnou cenu.
Látková roleta Varieta (den/noc) se instaluje nad okenní otvor, případně do okenního otvoru (pozor na možnost otevírání oken). Roletku přitom můžeme upevnit na nosný profil, který zajistí rovnoměrné roznesení sil. Jde o velmi designově vyspělou látkovou roletu, kterou lze opatřit i boxem kryjícím návin látky na hřídeli.
Klasická látková roletka Zebra (den/noc) nabízí barevnost nosičů a příslušenství (bílá, hnědá, stříbrná a barvy z vzorníku RAL za příplatek). Montovat lze tuto roletku na zeď i strop, ovládat ji lze manuálně (řetízkem), dálkově (bateriový dobíjecí pohon) a tahem za řetízek s bateriovým dobíjecím pohonem.
Látková roleta Orion (den/noc) je vyráběna v kazetovém provedení s hliníkovým krytem návinu a možností bočních hliníkových krycích lišt. Ovládána je samoaretačním řetízkem (látka drží v jakékoliv poloze), případně bateriovým pohonem. Tuto roletu je vhodné montovat na rám plastových oken, respektive na okenní zasklívací lištu. 
Roletu Mini Box tvoří pevný kryt návinu a rovné krycí lišty z extrudovaného hliníku, které dovolují vytvořit s použitím vhodné látky zatemňující clonu s minimálními prosvity. Ochrání tak nejen váš interiér, ale i vaše soukromí. Box a lišty rolety jsou nabízeny jak v základních barvách, tak i v imitaci dřeva. Esteticky proto doplní jakýkoli interiér. I tuto látkovou roletu lze osadit speciální tkaninou systému den/noc, který je velmi elegantní a velmi žádaný.
Látkové roletky na bateriový pohon mají v hřídeli umístěnu lithiovou dobíjecí baterii, která se dobíjí stejně jako například mobilní telefon. Jednou za pár měsíců (dle frekvence používání) necháme baterii přes adaptér jednoduše nabít. Ovládání pomocí dálkového ovládání je pak velmi komfortní. Bateriový motor je navíc velice tichý. Velkou výhodou je využití do jakéhokoli prostoru, jelikož odpadá jakákoli elektropříprava (instalace kabelů a zednické práce).
Vertikální žaluzie - moderní stínění do našeho bydlení
Vertikální žaluzie, nebo chcete-li vertikální rolety, jsou nejčastěji k vidění v kancelářských a nebytových prostorech. Je to logické, neboť právě tam jsou často velké prosklené plochy, ať už v podobě velkoformátových oken nebo prosklených stěn. Stále častěji jsou ale používány i v našich domovech, například k zakrytí posuvných skleněných a terasových dveří. Vertikální žaluzie jsou tedy stále v kurzu.
Svislé žaluzie – vlastnosti a výhody
Tradiční způsob zastínění velkých oken spočívá v použití textilních závěsů. Výhody klasických závěsů jsou zřejmé – můžete použít jakoukoliv látku, doslova si vyrobit vlastní závěsy svépomocí, žádné složité mechanické ovládání nepotřebujete a tmu máte ihned po zatažení.
Dnešní moderní bydlení a trendy už ale závěsům moc nefandí. Mnohem častěji vídáme textilní svislé žaluzie, které již dávno nepřipomínají univerzální těžký závěs oblíbený v dobách mládí Vaší babičky. I látkové vertikální žaluzie totiž přicházejí s širokým výběrem vysoce kvalitních texturovaných tkanin. Navíc jsou běžně k dostání i materiály jako syntetické hmoty, plast, dřevo a kov.
Stále více se klade důraz na estetickou stránku stínicího systému, takže je plno designových barev a trendových provedení vertikálních okenních žaluzií. Vše pro maximální designový dopad se zachováním všech funkcí pro regulaci světla.
Vertikální žaluzie stále ještě vídáme především na administrativních budovách, kde jsou nejčastěji v bílé nebo béžové barvě. To může působit poněkud stroze a nudně, ale v případě kanceláří je to tak vlastně dobře. Ale doma bychom uvítali něco barevnějšího.
Jako první z mnoha výhod vertikálních žaluzií zmíníme možnost zatemnit nejen velké plochy jako balkonové dveře či francouzské stěny, ale třeba i atypicky tvarovaná okna a výklenky, jako jsou například vertikální či horizontální oblouky, šikminy a další. To umožňuje používat vertikální žaluzie k alternativním možnostem, jako např. optické rozdělení místnosti, látkové „dveře“ apod.
Další výhodou je právě ona obrovská paleta barev látek, ve které můžete zvolit od základních jednobarevných přes vzorované, až k vertikálním žaluziím na míru, které budou mít na sobě namalovaný nějaký dekorativní obraz, jenž vynikne po plném roztažení žaluzií. Látky je možné samozřejmě kombinovat, aby přesně vystihovaly Váš interiér. Omezení je pouze ve Vaší fantazii.
Máte rádi veselý a příjemný interiér? S vertikálními žaluziemi je možné dokonce kombinovat barvy jednotlivých textilních pásů na jedné kolejničce. V dětském pokoji tak můžete mít žaluzie s různobarevnými pruhy látek a pokojík tak zajímavě oživit.
Vertikální žaluzie mají jednu ojedinělou vlastnost, kterou jiné žaluzie a ani rolety nemohou nabídnout – jako jediné nabízejí možnost zatáhnout okna z boku, a ne shora či zdola. Jde opět o společný znak se závěsy, které jsou stále ještě vidět zejména v domácnostech. Je to jeden z důvodů, proč mnozí sáhnou právě po svislých žaluziích, jakmile se rozhodnou nepoužívat už závěsy.
Pomocí vertikálních žaluzií můžete plynule řídit množství světla, kterému chcete do místnosti dovolit pronikat. Jde to snadno natáčením látkových pruhů, ze kterých jsou žaluzie vyrobeny. Můžete pruhy otáčet o 180°, takže je můžete mít natočeny tak, že se díváte z rubu a úplným otočením naopak vidíte líc. Je to ale jen popis, jelikož žádný rub nebo líc rolety nemají.
To oceníte ve chvíli, kdy chcete slunečním paprskům zabránit v průniku po celý den. Ráno svítí slunce z východu, ale když se k večeru pohne k západu a změní směr dopadání paprsků, mohlo by mezerami mezi textilními lamelami pronikat. Stačí je otočit o 180° a žaluzie opět stíní naplno.
Ještě jednu výhodu svislých látkových rolet tu zmíníme – možnost zvolit si stranu, ze které chcete okno zatahovat. Z jedné strany na druhou čili zleva doprava nebo zprava doleva. Ale je možné roletu zatahovat dokonce ze středu do stran a samozřejmě ze stran ke středu. Můžete se tedy rozhodnout, jakou stranu okna chcete zatáhnout a jaké straně okna chcete ponechat volný prostor pro průnik světla.
Jaké látky se pro vertikální žaluzie používají
Jakkoliv svislé žaluzie připomínají textilní závěsy, nelze čekat, že by se pro ně používaly stejné látky. A je to dobře, jelikož látka pro textilní vertikální rolety musí splňovat vyšší nároky. Chceme například, aby se snadno čistila, nemuchlala se, nechytala prach, zčásti jemně nechala prosvítat slunce nebo měla vyšší
odolnost proti hoření.
První používanou látkou je polyesterové vlákno, známé pod zkratkou PES. Polyester je vysoce odolný vůči světlu, povětrnostním podmínkám, mikroorganismům, a navíc rychle schne v případě, že žaluzie čistíte vodou. Jen pozor – při mokrém čištění doporučujeme opatrnost, a ještě tu o tom budeme mluvit.
Dalším typem látky, ze které se také vyrábí svislé žaluzie, je Trevira CS. Jde rovněž o skupinu polyesterových látek, ovšem díky speciální výrobní technologii se řadí do tzv. nehořlavých látek, tedy látek se zvýšenou odolností vůči teplu. Tyto látky jsou z pochopitelných důvodů preferovány v administrativních budovách, aby snížily stupeň požárního nebezpečí.
Třetím a posledním druhem látky, o které se tu zmíníme, je Glass fibre-PVC. Jde o kombinaci skleněného textilního vlákna a polyvinylchloridu. Tato látka je vhodná pro alergiky a astmatiky.
Zdaleka se nejedná o vyčerpávající a konečný výčet materiálů, ze kterých se vertikální žaluzie vyrábějí. Jde spíše o obecnou představu. Hlavní je, že nejde o volně visící pruhy obyčejné textilie.
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/